fbpx

Meistriklass – Marcel Johannes Kits

  • Meistrikursustel mängivad ja õpivad noored tšellistid.

Meistriklassi tutvustus

Võimalik jälgida kohapeal või Facebook Live otseülekande vahendusel. Otseülekande vaatamiseks on teil vaja Facebook kontot. 

Meistriklass toimub koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga ja Tallinna Haridusametiga.

 

Marcel Johannes Kits

Marcel Johannes Kits on üks tuntumaid ja väljapaistvamaid Eesti tšelliste, kes on pärjatud auhinnaliste kohtadega nii kodu- kui ka välismaistel konkurssidel. Tema tähelepanuväärseimaks saavutuseks on III koht maailma absoluutsesse tippu kuuluval kuninganna Elisabethi konkursil Brüsselis (2022). Ta on astunud üles mitmetes mainekates kontserdisaalides nagu Berliini Konzerthaus, Hamburgi Elbphilharmonie, Berliini Pierre Boulezi saal, Hamburgi Laeiszhalle, Berliini Filharmoonia, Müncheni Prinzregententheater, Bukaresti Ateneul, Moskva konservatoorium, Peterburi filharmoonia, Iisraeli ooper Tel Avivis ja Jeruusalemma teater.

Marcel Johannes Kits alustas tšelloõpinguid 5-aastasena Lembi Metsa ja Reet Metsa juhendamisel. Õpingud jätkusid Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajaks sai Laine Leichter ning gümnaasiumiklassides Mart Laas. Bakalaureusekraadi on ta omandanud Saksamaal Trossingeni Muusikaülikoolis professor Francis Goutoni juhendamisel 2018. aastal. Alates 2018. aastast jätkuvad magistriõpingud porfessor Jens Peter Maintzi käe all Berliini Kunstide Ülikoolis. Marcel Johannes Kits on täiendanud end László Fenyö, Wen-Sinn Yangi, Jan-Erik Gustafssoni, Marko Ylöneni, Maria Kliegeli, Jens-Peter Maintzi, David Geringase jpt meistrikursustel. 2017. aastal valiti ta IMS Prussia Cove’i Steven Isserlise meistrikursustele ning aastatel 2010–2014 sai ta täisstipendiumi osalemiseks Astona rahvusvahelistel suvekursustel Šveitsis.

Marcel Johannes Kitse konkursisaavutuste hulka kuuluvad juba mainitud kuninganna Elisabethi konkursi III koha kõrval veel I koht George Enescu nimelisel rahvusvahelisel konkursil Rumeenias (2018), I koht ja kaks eripreemiat Johannes Brahmsi nimelisel konkursil Austrias (2016), I koht Eesti keelpillimängijate konkursil Tallinnas (2015), peapreemia Trossingeni Muusikaülikooli konkursil (2015), I ja II koht rahvusvahelisel Karl Davõdovi nimelisel tšellokonkursil Kuldīgas (Läti, 2006 ja 2012), II koht August Dombrovski keelpillikonkursil Riias (2008 ja 2011) ja II koht tšellokonkursil Liezenis (Austria, 2004). Samuti on ta populaarse ETV telekonkursi „Klassikatähed” võitja (2013). Aastal 2019 jõudis ta Saksamaal maineka ARD konkursi semifinaali.

Solistina on Marcel Johannes Kits üles astunud eesti orkestrite (Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Pärnu Linnaorkester, Üle-Eestiline Noorte Sümfooniaorkester, Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkester) kõrval ka paljude välismaiste orkestrite ees nagu Südwestdeutsches Kammerochester Pforzheim, Müncheni Kammerorkester, Württembergische Philharmonie Reutlingen, Jena Filharmoonia Sümfooniaorkester, Karlsruhe Ülikooli Sümfooniaorkester, Bad Reichenhalli Filharmooniaorkester, Läti Rahvuslik Sümfooniaorkester, Liepaja Sümfooniaorkester, Kymi Sinfonietta, Jyväskylä Sinfonia, Moskva Riiklik Kammerorkester, Novosibirski Kammerorkester, Peterburi Sümfooniaorkester, Iisraeli sümfooniaorkester Rishon LeZion, Orchestra Ensemble Kanazawa (Jaapan), Euro Symphony SFK (Sloveenia) ja George Enescu Filharmooniaorkester (Rumeenia). Ta on teinud koostööd paljude nimekate dirigentidega, teiste hulgas Ville Matvejeff, Wolfgang Emanuel Schmidt, Vassili Sinaiski, Yuwon Kim, Arvo Volmer, Mihkel Kütson, Jüri Alperten, Olari Elts, Tõnu Kaljuste, Mikk Murdvee, Andres Mustonen, Risto Joost jt.

Aktiivse kammermuusikuna on ta esinenud paljude muusikutega. Tihedam koostöö seob teda eesti pianistidest Sten Heinoja ja Rasmus Andreas Raidega, kellega koos on antud kontserte mitmel pool Eestis ning samuti Berliinis Pierre Boulezi kontserdisaalis ja Berliini Konzerthausis. Alates üheksandast eluaastast on Marcel mänginud klaveritrios Trio 95’ koos viiuldaja Robert Traksmanni ja Rasmus Andreas Raidega. Trio on astunud üles Eesti tähtsamates kontserdimajades ja võitnud auhindu mitmetel festivalidel. Lisaks kuulub Marcel Johannes Kits ka 2020. aastal loodud keelpillikvarteti M4GNET koosseisu. Samuti mängib ta kammermuusikat regulaarselt ka viiuldajate Winfried Rademacheri, Christian Ostertagi, Christel Lee, Marina Chiche’i ja oma kaksikõe Katariina Maria Kitsega.

Marcel Johannes Kits on osalenud Arvo Pärdi lastelaulude CD salvestamisel (2015) ning kolmel korral fondi Deutsche Stiftung Musikleben aasta kammermuusika CD-de salvestamisel Saksamaal (2016, 2017, 2018).

Marcel Johannes Kits mängib Francesco Ruggieri 1674. aastal Cremonas valmistatud tšellol ja kasutab Prantsuse meistri Victor Fétique’i umbes 1900. aastal valmistatud poognat, mis mõlemad on tema kasutusse andnud Saksa fond Deutsche Stiftung Musikleben.

Marcel Johannes Kits on pälvinud Liechtensteini Muusikakakadeemia ja Eesti Interpreetide Liidu stipendiumi ning Eesti Kultuurkapitali stipendiumi „Ela ja sära” (2019). Talle on omistatud Eesti Interpreetide Liidu auhind „Aasta Interpreet“ (2019) ning PLMF preemia „Noor Muusik” (2022).

 

Pildid ja videod

Info külastajale:

 

Asukoht:

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia

 

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia asub Tallinna kesklinnas aadressil Tatari 13.
Lähim bussi- ja trammipeatus on Vabaduse väljakul.
Parkimiseks saab kasutada lähedalasuvaid tänavaid (südalinna parkimistsoon).
Lähim parkimismaja FINEST asub aadressil Pärnu mnt 22.