fbpx

Kuninganna jälgedes

  • Hayoung Choi (tšello)
  • Sten Heinoja (klaver)

Kontserdi tutvustus

Hayoung Choi on Saksamaal sündinud Lõuna-Korea tšellist, kelle hiljutisim saavutus on I preemia pälvimine kuninganna Elisabethi konkursil 2022. aastal. Ta on esinenud solistina paljude nimekate orkestrite ees, mänginud kuulsates kontserdisaalides üle kogu maailma ning teda on kutsutud esinema mainekatele festivalidele. Choi on musitseerinud koos selliste suurnimedega nagu Gidon Kremer, Christian Tetzlaff, Kim Kashkashian, Jörg Widmann, Mitsuko Uchida, Antoine Tamestit, Elena Bashkirova ja Martin Helmchen. Tema mängustiil on ergas ning paeluvalt mänguline, mis muudab kaasahaaravaks ka keerulisema repertuaari interpretatsiooni ning meeldejäävaks elamuseks iga kontserdi.

Choiga koos musitseerib klaveril Sten Heinoja, kes on hinnatud nii solisti kui ka kammermuusikuna. Viimaste aastate jooksul on ta üles astunud Indias, Hiinas, Ameerika Ühendriikides, Iisraelis, Venemaal, Jaapanis ja paljudes Euroopa riikides. Heinoja interpretatsiooni iseloomustab emotsionaalne intelligentsus, tervikuhaare ja sügav muusika arenguvõimaluste tunnetus.

Kontsert toimub koostöös Viimsi Muusikakooliga.
Kontserti toetavad Eesti Rahvuskultuuri Fond, Kultuurkapitali Helikunsti sihtkapital ning Harjumaa ekspertgrupp, ConcertFilm

Kava

 

Franz Schubert (1797–1828)

 “Arpeggione-sonaat”, D. 821 (1824)

Allegro moderato

Adagio

Allegretto

 

Benjamin Britten (1913–1976)

Sonaat tšellole ja klaverile, op. 65 (1961)

Dialogo. Allegro

Scherzo-Pizzicato. Allegretto

Elegia. Lento

Marcia. Energico

 

Moto perpetuo. Presto

 

 

Biograafia

 
Hayoung Choi 
Hayoung Choi on 1998. aastal Saksamaal sündinud Lõuna-Korea tšellist, kelle hiljutisim saavutus on I preemia pälvimine kuninganna Elisabethi konkursil 2022. aastal. Lisaks sellele on Choi võitnud veel mitmeid mainekaid rahvusvahelisi tšellokonkursse, nagu näiteks Krzysztof Penderecki tšellokonkurss Poolas, Antonio Janigro konkurss Horvaatias ja Justus Dotzaueri konkurss Saksamaal. Austrias toimunud Johannes Brahmsi konkursil saavutas Choi samuti esimese koha, olles toona vaid 13aastane ning ühtlasi läbi aegade konkursi noorim laureaat.
 
Oma soolodebüüdi tegi Choi koos Bostoni Filharmooniaorkestriga aastal 2021. Lisaks sellele on ta esinenud selliste prestiižsete orkestritega nagu Kremerata Baltica, Camerata Salzburg, Frankfurdi Ooperi- ja Muuseumiorkester, Barcelona Kammerorkester ja paljude teistega. Hayoung on musitseerinud koos selliste suurnimedega nagu Gidon Kremer, Christian Tetzlaff, Kim Kashkashian, Jörg Widmann, Mitsuko Uchida, Antoine Tamestit, Elena Bashkirova ja Martin Helmchen.
Samuti on ta osalenud sir Simon Rattle’i, Christoph Eschenbachi, Daniel Barenboimi ja Sir András Schiffi meistrikursustel ning palutud esinema mainekatel festivalidel nii Euroopas kui Aasias.
 
Aastatel 2014–2017 omandas Choi magistrikraadi Kronbergi Akadeemias Saksamaal professor Frans Helmersoni käe all ning alates 2017. aastast jätkab ta õpinguid professor Wolfgang Emanuel Schmidti juures. Hayoung mängib Giovanni Paolo Maggini tšellol, mis pärineb Bresciast, aastast ca 1600. PIlli on tema kasutusse andnud Kumho kultuurifond ja Asian Airlines, Inc. 
 
Hayoung Choi musitseerimist iseloomustab ergas ja paeluv mängulisus, mis muudab kaasahaaravaks ka keerulisema repertuaari interpretatsiooni ning meeldejäävaks elamuseks iga kontserdi. 
 

Sten Heinoja

Sten Heinoja on üks Eesti säravamaid muusikuid, rahvusvaheliselt kõrgelt tunnustatud pianist, kes esineb regulaarselt kammer- ja sooloartistina kõikjal maailmas. Viimaste aastate jooksul on ta üles astunud Indias, Hiinas, Ameerika Ühendriikides, Iisraelis, Venemaal, Jaapanis ja paljudes Euroopa riikides. Heinoja interpretatsiooni iseloomustab emotsionaalne intelligentsus, tervikuhaare ja sügav muusika arenguvõimaluste tunnetus. Tema mäng on läbimõeldud ja õhinast pakatav. Just siiras õhin muusikast on see, mis lummab ning kutsub kuulama.

Heinoja esineb pidevalt nii soolo- kui ka kammermuusikuna erinevate koosseisude ja lavapartneritega ning ta iga-aastane repertuaar on väga mitmekülgne. Tema muusikalisele lähenemisele on omane delikaatse kõla taotlus. Oluline koht tema repertuaaris on Viini klassikute ja 20. sajandi soolo- ja kammermuusikal. Muuhulgas on ta enda soolokavades esitanud Mozarti, Beethoveni ja Skrjabini klaveriloomingut. Kammermuusikuna on ta ette kandnud erinevate ajastute heliloojate teoseid, nende seas 20. sajandi Prantsuse kammermuusikat (Poulenc, Debussy jt). Viimastel aastatel on ta olulisimaks lavakaaslaseks tšellist Marcel Johannes Kits. Heinoja kuulub ka viiuldaja Triin Ruubel-Lillebergi ja tšellist Theodor Sinkiga klaveritriosse Hämarik. Nende kava hõlmab teoseid klassikalisest klaveritrio repertuaarist tänapäeva uusima muusikani.

Lisaks rohkele kammermuusikale musitseerib Heinoja tihti orkestrite ees, kellest olulisimad on Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Kymi Sinfonietta, Tallinna Kammerorkester, Tel Avivi ooperiorkester, Järvi Akadeemia noorteorkester, Moskva Kammerorkester, Eesti Sinfonietta, FLSO ja Jeruusalemma Sümfooniaorkester. Dirigendid, kelle käe all Heinoja on mänginud, on muuhulgas Olari Elts, Aldert Vermuelen, Andres Mustonen, Alexey Izmirliev, Eimear Noon, James Feddeck, Arvo Volmer, Tõnu Kaljuste ja paljud teised.

Heinojat on saatnud edu kodumaistel ja rahvusvahelistel konkurssidel. 2014. aastal võitis ta VIII Eesti Pianistide konkursi (lisaks omistati Heinojale 5 eripreemiat). 2016. aastal pärjati ta klassikalist muusikat populariseeriva telesaate Klassikatähed võitjaks, kus ta pälvis rohkelt televaatajate tähelepanu vahetu musitseerimisrõõmu ja kõrge kõlakultuuriga. 2018. aastal sai ta esimese koha Londonis toimunud Kendall Taylori nimelisel Beethoveni konkursil. Samal aastal valiti Heinoja osalema mainekale konkursile Honens 2018 New York’is, kus ta jõudis veerandfinaali. Niisamuti on teda saatnud edu kammermuusika konkursitel, 2020. aastal võitis tema duo viiuldaja Roberto Ruisiga maineka Swiss Ambassador Award’i.

Heinoja tundis huvi klaverimängu vastu juba varajases lapsepõlves. Näinud emaga poe vitriini taga klaverit, oli vaid kolmeaastane Sten kindel, et ta soovib seda pilli mängida. Nii alustas ta klaveriõpinguid juba 4-aastaselt Tallinna Muusikakeskkoolis Maie Klesmenti juhendamisel. Tema haridustee jätkus samas koolis Marju Rootsi klaveriklassis, teismelisena hakkas Heinojat kaasjuhendama Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia professor Ivari Ilja, kelle klassis omandas Sten 2015. aastal bakalaureusekraadi cum laude. Heinoja õpingud jätkusid Londonis Kuninglikus Muusikakolledžis magistriõppes (juhendajad professor Vanessa Latarche ja Sofya Gulyak), mille läbimiseks omistati talle täisstipendium. 2017. aastal omandas ta magistrikraadi ja 2018. aastal artistidiplomi, mõlemad cum laude. 2021. aastast omandab Heinoja doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, uurides Mart Saare modernistliku klaveriloomingu põhjal kõlaloomise võimalusi klaveril.

 

Pildid ja videod

Info külastajale:

 

Asukoht

Viimsi Artium asub Randvere tee 20, Lubja, Viimsi vald.

Parkimine

Parklad asuvad piki Randvere teed, alates Viimsi staadionist kuni Vimka mäeni. Artiumi parkla asub hoonest üle tee, Tammepõllu tee ning Randvere tee nurgal. Parkimine on tasuta. Lisaks saab autosid tasuta parkida Viimsi Staadioni ja Päikeseratta Lasteaia ees ning Vimka parklas. Need parklad asuvad Artiumist 400-800 meetri kaugusel.

 

Rendisõiduk

Bolt Drive’i või Citybee autosid saab parkida Viimsi staadioni ja Vimka parklasse. Bolt tõuke- ja elektrijalgrattaid saab parkida Artiumi kõrval kulgevale Randvere teele.

 

Parklad on märgitud ka Google Mapsi kaardile.

 

Ühistransport

Viimsisse sõitvad linnaliinibussid peatuvad Viimsi keskuse peatuses, kust on jalgsi 7 minutit Viimsi Artiumisse. Viimsi Artiumi lähim bussipeatus on Karulaugu, kus peatub maakonnaliini buss nr 174.