fbpx

Eesti Sonaat

  • Marcel Johannes Kits (tšello)
  • Sten Heinoja (klaver)

Kontserdi tutvustus

Kontserdil esitavad aasta muusik Marcel Johannes Kits (tšello) ja Sten Heinoja (klaver) Jüri Reinvere tšellosonaati, mis tuleb Eestis esmaesitusele.


Jüri Reinvere tšellosonaadi esiettekanne kõlas  2019. Aasta septembris. Teost esitas maailmatuntud tšellist David Geringas ja klaverimängija Ian Fountain  Usedomer Muusikafestivalil, Saksamaal. David Geringas ütles Jüri Reinvere tšellosonaadi kohta: “Olin alati soovinud oma repertuaari lisada Eesti tšellosonaati. Tellisin teose Jüri Reinverelt, sest ta on helilooja, keda ma kõrgelt hindan. Oli suur rõõm olla selle teose esiettekandja. Reinvere tšellosonaat kulgeb ühes tonaalsuses, see teos on minu jaoks nagu dialoog inimese ja looduse vahel, inimese rahutu hing peegeldub rahutus meres.” Jüri Reinvere 23 minutine tšellosonaat läheneb olemuselt Beethoveni ja Šostakovitši suurtele tšellosonaatidele. Helilooja lähtus teost luues David Geringase interpreediisiksusest ning sai inspiratsiooni saksa muusikateadlase Christiane Wiesenfeldi uurimusest XIX sajandi tšellosonaatide kohta. Reinvere on oma teoses püüelnud mõttelise ja emotsionaalse tiheduse poole, et saavutada kompaktsust, mis rõhutaks sonaadi idee ja vormi elujõudu.

 

Kontsert toimub koostöös Eesti Interpreetide Kontsertide ja Viimsi muusikakooliga.

Konserti toetavad Eesti Rahvuskultuuri Fond, Kultuurkapital, ConcertFilm

Kava

Jüri Reinvere (1971)

Tšellosonaat (2019)

 

Eduard Oja (19051950)

 “Aja triloogia” (1934)

 

Lepo Sumera (19502000) 

To Reach Yesterday” (1993)

 

Arvo Pärt (1935) 

Spiegel im Spiegel” (1978)

 

Biograafia

Marcel Johannes Kits

 

Marcel Johannes Kits on üks tuntumaid ja väljapaistvamaid Eesti tšelliste, kes on pärjatud auhinnaliste kohtadega nii kodu- kui ka välismaistel konkurssidel. Tema tähelepanuväärseimaks saavutuseks on III koht maailma absoluutsesse tippu kuuluval kuninganna Elisabethi konkursil Brüsselis (2022). Ta on astunud üles mitmetes mainekates kontserdisaalides nagu Berliini Konzerthaus, Hamburgi Elbphilharmonie, Berliini Pierre Boulezi saal, Hamburgi Laeiszhalle, Berliini Filharmoonia, Müncheni Prinzregententheater, Bukaresti Ateneul, Moskva konservatoorium, Peterburi filharmoonia, Iisraeli ooper Tel Avivis ja Jeruusalemma teater.

 

Marcel Johannes Kits alustas tšelloõpinguid 5-aastasena Lembi Metsa ja Reet Metsa juhendamisel. Õpingud jätkusid Tallinna Muusikakeskkoolis, kus tema õpetajaks sai Laine Leichter ning gümnaasiumiklassides Mart Laas. Bakalaureusekraadi on ta omandanud Saksamaal Trossingeni Muusikaülikoolis professor Francis Goutoni juhendamisel 2018. aastal. Alates 2018. aastast jätkuvad magistriõpingud porfessor Jens Peter Maintzi käe all Berliini Kunstide Ülikoolis. Marcel Johannes Kits on täiendanud end László Fenyö, Wen-Sinn Yangi, Jan-Erik Gustafssoni, Marko Ylöneni, Maria Kliegeli, Jens-Peter Maintzi, David Geringase jpt meistrikursustel. 2017. aastal valiti ta IMS Prussia Cove’i Steven Isserlise meistrikursustele ning aastatel 2010–2014 sai ta täisstipendiumi osalemiseks Astona rahvusvahelistel suvekursustel Šveitsis.

 

Marcel Johannes Kitse konkursisaavutuste hulka kuuluvad juba mainitud kuninganna Elisabethi konkursi III koha kõrval veel I koht George Enescu nimelisel rahvusvahelisel konkursil Rumeenias (2018), I koht ja kaks eripreemiat Johannes Brahmsi nimelisel konkursil Austrias (2016), I koht Eesti keelpillimängijate konkursil Tallinnas (2015), peapreemia Trossingeni Muusikaülikooli konkursil (2015), I ja II koht rahvusvahelisel Karl Davõdovi nimelisel tšellokonkursil Kuldīgas (Läti, 2006 ja 2012), II koht August Dombrovski keelpillikonkursil Riias (2008 ja 2011) ja II koht tšellokonkursil Liezenis (Austria, 2004). Samuti on ta populaarse ETV telekonkursi „Klassikatähed” võitja (2013). Aastal 2019 jõudis ta Saksamaal maineka ARD konkursi semifinaali.

 

Solistina on Marcel Johannes Kits üles astunud eesti orkestrite (Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, Pärnu Linnaorkester, Üle-Eestiline Noorte Sümfooniaorkester, Tallinna Muusikakeskkooli Sümfooniaorkester) kõrval ka paljude välismaiste orkestrite ees nagu Südwestdeutsches Kammerochester Pforzheim, Müncheni Kammerorkester, Württembergische Philharmonie Reutlingen, Jena Filharmoonia Sümfooniaorkester, Karlsruhe Ülikooli Sümfooniaorkester, Bad Reichenhalli Filharmooniaorkester, Läti Rahvuslik Sümfooniaorkester, Liepaja Sümfooniaorkester, Kymi Sinfonietta, Jyväskylä Sinfonia, Moskva Riiklik Kammerorkester, Novosibirski Kammerorkester, Peterburi Sümfooniaorkester, Iisraeli sümfooniaorkester Rishon LeZion, Orchestra Ensemble Kanazawa (Jaapan), Euro Symphony SFK (Sloveenia) ja George Enescu Filharmooniaorkester (Rumeenia). Ta on teinud koostööd paljude nimekate dirigentidega, teiste hulgas Ville Matvejeff, Wolfgang Emanuel Schmidt, Vassili Sinaiski, Yuwon Kim, Arvo Volmer, Mihkel Kütson, Jüri Alperten, Olari Elts, Tõnu Kaljuste, Mikk Murdvee, Andres Mustonen, Risto Joost jt.

 

Aktiivse kammermuusikuna on ta esinenud paljude muusikutega. Tihedam koostöö seob teda eesti pianistidest Sten Heinoja ja Rasmus Andreas Raidega, kellega koos on antud kontserte mitmel pool Eestis ning samuti Berliinis Pierre Boulezi kontserdisaalis ja Berliini Konzerthausis. Alates üheksandast eluaastast on Marcel mänginud klaveritrios Trio 95’ koos viiuldaja Robert Traksmanni ja Rasmus Andreas Raidega. Trio on astunud üles Eesti tähtsamates kontserdimajades ja võitnud auhindu mitmetel festivalidel. Lisaks kuulub Marcel Johannes Kits ka 2020. aastal loodud keelpillikvarteti M4GNET koosseisu. Samuti mängib ta kammermuusikat regulaarselt ka viiuldajate Winfried Rademacheri, Christian Ostertagi, Christel Lee, Marina Chiche’i ja oma kaksikõe Katariina Maria Kitsega.

 

Marcel Johannes Kits on osalenud Arvo Pärdi lastelaulude CD salvestamisel (2015) ning kolmel korral fondi Deutsche Stiftung Musikleben aasta kammermuusika CD-de salvestamisel Saksamaal (2016, 2017, 2018).

 

Marcel Johannes Kits mängib Francesco Ruggieri 1674. aastal Cremonas valmistatud tšellol ja kasutab Prantsuse meistri Victor Fétique’i umbes 1900. aastal valmistatud poognat, mis mõlemad on tema kasutusse andnud Saksa fond Deutsche Stiftung Musikleben.

 

Marcel Johannes Kits on pälvinud Liechtensteini Muusikakakadeemia ja Eesti Interpreetide Liidu stipendiumi ning Eesti Kultuurkapitali stipendiumi „Ela ja sära” (2019). Talle on omistatud Eesti Interpreetide Liidu auhind „Aasta Interpreet“ (2019) ning PLMF preemia „Noor Muusik” (2022).

 

Sten Heinoja

Sten Heinoja on üks Eesti säravamaid muusikuid, rahvusvaheliselt kõrgelt tunnustatud pianist, kes esineb regulaarselt kammer- ja sooloartistina kõikjal maailmas. Viimaste aastate jooksul on ta üles astunud Indias, Hiinas, Ameerika Ühendriikides, Iisraelis, Venemaal, Jaapanis ja paljudes Euroopa riikides. Heinoja interpretatsiooni iseloomustab emotsionaalne intelligentsus, tervikuhaare ja sügav muusika arenguvõimaluste tunnetus. Tema mäng on läbimõeldud ja õhinast pakatav. Just siiras õhin muusikast on see, mis lummab ning kutsub kuulama. 

Heinoja esineb pidevalt nii soolo- kui ka kammermuusikuna erinevate koosseisude ja lavapartneritega ning ta iga-aastane repertuaar on väga mitmekülgne. Tema muusikalisele lähenemisele on omane delikaatse kõla taotlus. Oluline koht tema repertuaaris on Viini klassikute ja 20. sajandi soolo- ja kammermuusikal. Muuhulgas on ta enda soolokavades esitanud Mozarti, Beethoveni ja Skrjabini klaveriloomingut. Kammermuusikuna on ta ette kandnud erinevate ajastute heliloojate teoseid, nende seas 20. sajandi Prantsuse kammermuusikat (Poulenc, Debussy jt). Viimastel aastatel on ta olulisimaks lavakaaslaseks tšellist Marcel Johannes Kits. Heinoja kuulub ka viiuldaja Triin Ruubel-Lillebergi ja tšellist Theodor Sinkiga klaveritriosse Hämarik. Nende kava hõlmab teoseid klassikalisest klaveritrio repertuaarist tänapäeva uusima muusikani. 

Lisaks rohkele kammermuusikale musitseerib Heinoja tihti orkestrite ees, kellest olulisimad on Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Kymi Sinfonietta, Tallinna Kammerorkester, Tel Avivi ooperiorkester, Järvi Akadeemia noorteorkester, Moskva Kammerorkester, Eesti Sinfonietta, FLSO ja Jeruusalemma Sümfooniaorkester. Dirigendid, kelle käe all Heinoja on mänginud, on muuhulgas Olari Elts, Aldert Vermuelen, Andres Mustonen, Alexey Izmirliev, Eimear Noon, James Feddeck, Arvo Volmer, Tõnu Kaljuste ja paljud teised.

Heinojat on saatnud edu kodumaistel ja rahvusvahelistel konkurssidel. 2014. aastal võitis ta VIII Eesti Pianistide konkursi (lisaks omistati Heinojale 5 eripreemiat). 2016. aastal pärjati ta klassikalist muusikat populariseeriva telesaate Klassikatähed võitjaks, kus ta pälvis rohkelt televaatajate tähelepanu vahetu musitseerimisrõõmu ja kõrge kõlakultuuriga. 2018. aastal sai ta esimese koha Londonis toimunud Kendall Taylori nimelisel Beethoveni konkursil. Samal aastal valiti Heinoja osalema mainekale konkursile Honens 2018 New York’is, kus ta jõudis veerandfinaali. Niisamuti on teda saatnud edu kammermuusika konkursitel, 2020. aastal võitis tema duo viiuldaja Roberto Ruisiga maineka Swiss Ambassador Award’i.

Heinoja tundis huvi klaverimängu vastu juba varajases lapsepõlves. Näinud emaga poe vitriini taga klaverit, oli vaid kolmeaastane Sten kindel, et ta soovib seda pilli mängida. Nii alustas ta klaveriõpinguid juba 4-aastaselt Tallinna Muusikakeskkoolis Maie Klesmenti juhendamisel. Tema haridustee jätkus samas koolis Marju Rootsi klaveriklassis, teismelisena hakkas Heinojat kaasjuhendama Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia professor Ivari Ilja, kelle klassis omandas Sten 2015. aastal bakalaureusekraadi cum laude. Heinoja õpingud jätkusid Londonis Kuninglikus Muusikakolledžis magistriõppes (juhendajad professor Vanessa Latarche ja Sofya Gulyak), mille läbimiseks omistati talle täisstipendium. 2017. aastal omandas ta magistrikraadi ja 2018. aastal artistidiplomi, mõlemad cum laude. 2021. aastast omandab Heinoja doktorikraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, uurides Mart Saare modernistliku klaveriloomingu põhjal kõlaloomise võimalusi klaveril.

Pildid ja videod

Info külastajale:

Asukoht

Viimsi Artium asub Randvere tee 20, Lubja, Viimsi vald.

Parkimine

Parklad asuvad piki Randvere teed, alates Viimsi staadionist kuni Vimka mäeni. Artiumi parkla asub hoonest üle tee, Tammepõllu tee ning Randvere tee nurgal. Parkimine on tasuta. Lisaks saab autosid tasuta parkida Viimsi Staadioni ja Päikeseratta Lasteaia ees ning Vimka parklas. Need parklad asuvad Artiumist 400-800 meetri kaugusel.

 

Rendisõiduk

Bolt Drive’i või Citybee autosid saab parkida Viimsi staadioni ja Vimka parklasse. Bolt tõuke- ja elektrijalgrattaid saab parkida Artiumi kõrval kulgevale Randvere teele.

 

Parklad on märgitud ka Google Mapsi kaardile.

 

Ühistransport

Viimsisse sõitvad linnaliinibussid peatuvad Viimsi keskuse peatuses, kust on jalgsi 7 minutit Viimsi Artiumisse. Viimsi Artiumi lähim bussipeatus on Karulaugu, kus peatub maakonnaliini buss nr 174.